Autorka blogu se předem omlouvá za možnou nepřehlednost svých článků, 
jelikož myšlenky proudí rychleji než její prsty.
Děkuji za pochopení.

Runy a jejich význam

5. prosince 2014 v 10:48 | Drápek |  Runy
Runy jsou magickým písmem, používaným starými národy již od dávných dob. První zmínky o runách nacházíme již od druhého století před naším letopočtem.

Existuje řada různých runových abeced od starší germánské o 24 znacích po anglosaskou, jež měla původně 28 znaků, ale rozrostla se na 33, a různé severské, dánské a švédské abecedy o 15-16 znacích. Zachovalo se přes 4000 runových nápisů a řada runových rukopisů, většinou ve Švédsku.

Nejčastěji používaný druh runové abecedy je germánský futhark prostý, který obsahuje 24 runových znaků. Název futhark vznikl z významu prvních šesti run - F, U, TH, A, R a K.
http://glenavalon.com/futhark/elderfuthark.gif


Slovo runa znamená "tajemství" a souvisí s německým slovem "raunen" (šeptat, šuškat). Ve staré norštině je výraz pro magický znak "runar". Tedy tajemství, které bylo předáváno šeptem. Až do vynálezu písma bylo veškeré vědění předáváno ústně. Ústní tradice byla zachována i po objevu písma pro znalosti, které nebyly určeny veřejnosti, nýbrž pouze úzkému okruhu zasvěcených. Zabránilo se tak tomu, aby se tajné informace nedostaly do rukou nepovolaným. V případě, že hrozilo přerušení tradice, bylo nutné přistoupit k zašifrování tajných informací do obrazové podoby. Na první pohled nepřehledná změť znaků dávala smysl jen tomu, kdo znal klíč. Klíčem nemusela být pouze fonetická podoba grafického znaku, ale také jeho tvar, velikost, materiál, z něhož byl utvořen, atd. "Přečíst" takový nápis mnohdy vyžadovalo hlubokou koncentraci, použití psychotropních látek či naznačení několika rituálních pohybů. Zvuková podoba byla pouze jednou ze složek.

Podle báje runy lidem nadělil bůh Ódin, který je poznal když trpěl zavěšený hlavou dolů na posvátném stromě Yggdrasilu.
Runy se mohou používat k mnoha účelům - nejklasičtějším a nejčastějším je věštění z run, ale dá se s nimi provádět de facto veškerá magická praxe, od léčení až po runová kouzla.
Nejlepší je si runy pro práci vyrobit vlastníma rukama - z malých koleček dřeva, z kamínků, z keramiky, záleží na vás. Můžete si je ale i koupit v esoterickém obchodě, některé jsou velmi pěkné, ale nikdy z nich nebude čišet taková síla a energie, jako když si je vyrobíte sami, dokonce vám ani nemusí sedět a nebudete schopni je používat.
Než začnete s runami pracovat, je třeba je zasvětit a připoutat k sobě, na to je mnoho rituálů a záleží jen na vás, jaký použijete.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Orida Orida | Web | 5. prosince 2014 v 13:56 | Reagovat

A pozor na vymyslené runové abecedy :) Svojho času ma vcelku zmiatol Tolkien, ktorý runy používal tiež, ale myslím, že si ich upravil podľa seba. Jeden aby sa v tom potom stratil.

2 Elis Elis | Web | 6. prosince 2014 v 7:52 | Reagovat

Obdivuji tvé znalosti, je to zajímavé téma, člověk se s runy setkává v literatuře, ale nenapadlo mně se s nimi obšírněji zabývat a je to přitom tak zajímavé...

3 UnlimitedMind1450 UnlimitedMind1450 | 7. prosince 2014 v 18:25 | Reagovat

Nepřesný informace :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama