Autorka blogu se předem omlouvá za možnou nepřehlednost svých článků, 
jelikož myšlenky proudí rychleji než její prsty.
Děkuji za pochopení.

Mentální mapy, nejen pro mentály.

4. ledna 2014 v 18:26 | Drápek

Už jste slyšeli o anglickém spisovateli a vynálezci Mentálních map, Tony Buzanovi?
Že ne? Tak to se připravujete o inspirativní počteníčko jeho knih a také o perfektní pomůcku, při nesnesitelném učení. Nevýhodou knih, novin i časopisů je, že přinášejí pouze lineární informaci. Na rozdíl od televize si musejí poradit pouze z verbalizovaným popisem, tedy s vyprávěním, které "teče odněkud někam".
Vysvětlím vám to na tomto příkladu. Představte si, že jsem v nevýhodné pozici kolemjdoucího, kterého se zeptáte na cestu do hospody. "Jdi asi kilometr rovně, pak u vysokého smrku doleva, kolem studánky doprava a pak pokračuj rovně a nalevo po pár metrech uvidíš hospodu." snažím se vysvětlit. Tenhle popis si ukládáte do hlavy jako řadu orientačních bodů. jenže netušíte, jak vypadají ve skutečnosti. Musíte si vystačit s abstraktními pojmy, se kterými má váš mozek vskutku problémy...Prostě nevíte, jestli je most dřevěný nebo kamenný, jak moc vysoký je smrk...Pokud nemáte opravdu dobrou paměť, snadno zapomenete pořadí, či pár bodů. ...Tradá a zabloudili jste.
Teď si představte, že vám věnuji mapku, kde most je černý, velký smrk zelený, studánka modrá, hospoda červená...To hlavní je, že držíte v rukou kopii krajiny a máte možnost udělat si lepší obrázek, na který se můžete kdykoliv podívat znovu. "Jednou vidět vydá za tisíckrát slyšet," říká stará moudrost. Strukturovaná vizualizace se prostě do hlavy zakousne mnohem snadněji než sebelepší popis. Obrázek vnímáme "celostně", ne jako řadu nicneříkajících pojmů.
Ptáte se, co to teda je ta mentální, neboli myšlenková mapa?
Je to vlastně grafické uspořádání klíčových slov, doplněné obrázky vyznačující vzájemné vztahy a souvislosti. Může být využívána například k učení, plánování nebo řešení problémů. Základní úvaha je dětinsky jednoduchá. Jde jen o to, zjistit, jak pracuje váš mozek. Podle neurovědců připomíná lidský mozek internet se spoustou hypertextových odkazů, umožňujících neustálé větvení jinam. Témata se nám v mysli neukazují jako řada, ale jako prostorový obraz. Základní problém se větví dál a dál. Má odbočky, zákruty a zdánlivě nesouvisející řetězce obrazů.

Vzpomeňte si, když se máte ve škole něco naučit. Výklad, poznámky, učebníce, to všechno jsou pouze seznamy informací, kterým chybí provázanost. Jenže právě v propojenosti spočívá to tajemství nejen správného pochopení, ale i efektivní paměti.

Knihy Tonyho Buzana vám řeknou více...


Výběr je široký. Já osobně doporučuji tu první knihu. Vše je přehledně vysvětlené, akorát to chce tu trpělivost, než se do toho řádně propracujete. :)

Moje první mentální mapa o kartografii. Zeměpis nenávidím, ale tohle mě bavilo. :)


Smějte se!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 world-of-em world-of-em | Web | 4. ledna 2014 v 18:35 | Reagovat

Úžasný! Už jsem o tom v podobném smyslu slyšela, ale netušila jsem, že se tomu říká mentální mapy! :) Máš to pěkně napsané, jako ostatně vše :)

2 Evil Angel Evil Angel | Web | 4. ledna 2014 v 19:12 | Reagovat

pěkný blog

3 EvilAngel EvilAngel | Web | 5. ledna 2014 v 20:39 | Reagovat

Já taky miluji metal i upíry a všemožné temné příšerky =)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama